Woda- eliksir dla organizmu
11:27:00Dlaczego wszędzie trąbią o piciu wody? Reklamy, gazety, programy przepełnione są informacjami na temat picia min. 2 litrów wody dziennie. Ogromny plus dla mediów za to! Ale jak dobrać odpowiednią wodę, czym się kierować przy kupnie i właściwie ile tej wody pić? Wszystkiego dziś się dowiecie!
- Czym jest woda wie każdy, o tym, że jest to główny składnik wielu produktów również. My również w dużej ilości składamy się właśnie z niej. Jest to ok. 70% ludzkiego organizmu. Dzięki niej wszystkie funkcje życiowe poprawnie pracują, a systemy odpowiadające za określone w organizmie funkcje w szybki i bezpieczny sposób pozbywają się toksyn, bakterii i wirusów.
- Woda to nie tylko "lek" na wszelkie dolegliwości. Dzięki dużej ilości przyjmowania tego właśnie płynu nasza skóra staje się nawilżona, promienista i zdrowa.
- Odpowiednie nawodnienie wpływa na wzrost naszych mięśni zwiększa anabolizm oraz poprawia wszystkie funkcje fizjologiczne naszego organizmu.
Pierwszą i główną zasadą jest to, aby nie dopuścić do odczuwania pragnienia- jest to znak, że organizm już się odwodnił i jak najszybciej należy uzupełnić płyny.
Najlepiej pić w regularnych odstępach i określonych ilościach- wypicie naraz 2litrów byłoby ciężkie do zniesienia przez pęcherz ;)
Oczywiste jest, że przy intensywnym wysiłku ilość pitej wody powinna wzrosnąć. Poprzez wykonywanie intensywnego treningu aerobowego lub interwałowego i nieuzupełnianie płynów (spadek o 3-4%) znacznie zmniejsza się wytrzymałość mięśni i ścięgien co oznacza większą podatność na kontuzje. Warto więc zaopatrzeć się w dużą wodę mineralną i pić ją w niewielkich ilościach, ale często.
Najprostszym i najlepszym wskaźnikiem sprawdzenia w jakim stopniu organizm jest nawodniony jest mocz. Bezbarwny kolor świadczy o odpowiedniej ilości wody w organizmie, a czym ciemniejsza jego barwa tym większy stopień odwodnienia. Oczywiście najlepiej sprawdza się to gdy jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy dużej ilości suplementów.
Jaką wodę wybrać?
Reklamy przesycone są ilością informacji na temat "cudownych" składników, które zawierają ich wody. Mineralna, źródlana, wysoko i nisko mineralizowane, z dużą ilością magnezu, a inne przepełnione potasem.. a która z nich tak właściwie jest najlepsza?
Przede wszystkim należy odrzucić wszelkie wody smakowe, no chyba, że sami je zrobiliście!:) Te kupne to głównie chemia i cukier, co oczywiście nie jest wskazane dla naszego zdrowia. Zostaje więc niewielka grupa wód nadających się do picia. Najlepszym wyborem będą wszelkie wody zawierające ogólną zawartość rozpuszczalnych składników mineralnych powyżej 1000mg/l .
Oczywiście prawdą jest, że należy pić powyżej 2litrów wody dziennie. Potrzeba ta znacznie wzrasta w upalne lub treningowe dni, gdzie pozbywanie wody z organizmu odbywa się szybciej niż zwykle. Prawidłowa ilość wypijanych płynów zależy też od masy ciała- im większa, tym więcej pić należy. Średnio przyjmuje się , że dla zachowania określonej masy należy pić 0,5-0,8l/10kg, natomiast przy chęci utraty zbędnych kilogramów ilość pitej wody powinna wzrosnąć do 1l/10kg masy!
Na początku picie dużych ilości wody może sprawiać trudności. Wiem, bo sama przez to przechodziłam. U mnie złotym środkiem okazało się na początku zakreślenie paskami ile wody w jakich godzinach mam pić i ścisłe trzymanie się tego. Już po kilku dniach z przyzwyczajenia sięgałam po wodę, którą mam zawsze przy sobie! Nawet znajomi śmieją się ze mnie, że u mnie bez wody, to jak bez ręki- zawsze tachtam min. 1.5litra wody ze sobą! ;)
Jeśli nie lubicie smaku zwykłej wody warto spróbować z wodami np. magnezowo-wapniowymi, których smak różni się trochę od przeciętnej Cisowianki ;) Jeśli i to nie wchodzi w gre, warto dolewać soku z cytryny, pomarańczy, lub wrzucić kilka listków mięty. Oczywiście najlepsza byłaby woda bez dodatkowych produktów, ale na początku i własnoręcznie robiona smakowa jest dobra!:)
A Wy macie swoją ulubioną wodę? Zapoznaliście się z jej ogólną mineralizacją przed kupnem? Jeśli nie, to czas zacząć zwracać na to uwagę. Dla siebie i swojego zdrowia.:)
~Misia:*
0 komentarze